Infografika je nastala kao rezultat istraživanja preferiranih oblika suradnje roditelja i škole. (Oblici suradnje roditelja i škole, Kamenica, travanj, 2022.)
Infografika je nastala kao rezultat istraživanja preferiranih oblika suradnje roditelja i škole. (Oblici suradnje roditelja i škole, Kamenica, travanj, 2022.)
Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi s ljudima i knjigama.
Kako medije koristiti u obiteljima s djecom, kako to uravnotežiti s drugim aktivnostima, zašto je važno obratiti pozornost na dobne oznake na filmovima i televizijskim programima te na videoigrama, kako mediji mogu podržati učenje i slobodne aktivnosti, što djeca trebaju znati da bi mogla sigurno koristiti internet, društvene mreže i mobilne aplikacije, kako razvijati kritičku medijsku pismenost…
Svim ovim pitanjima bavi se knjižica za roditelje i skrbnike “Djeca i mediji”, koju su Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku izdali povodom Dana medijske pismenosti 2018. godine. Publikacija je prevedena i prilagođena prema izvornoj publikaciji “Children and Media”, u izdanju finskog Nacionalnog audiovizualnog instituta (KAVI).
Kako stoji u uvodu, “knjižica pruža pogled u medije kao sastavni dio obiteljskog života te propituje medijske sadržaje koje djeca prate i njihovo značenje u svakodnevnom životu. Pojedina poglavlja sadrže korisne savjete o tome kako u svojoj obitelji možete razgovarati o medijima i tražiti najbolje načine da vaša obitelj sigurno uživa u medijima. Tu su i poveznice na kojima možete pronaći dodatne informacije.”
Promjene raspoloženja su uobičajena pojava u svim razdobljima tijekom života, a svjedoci smo da je znatan utjecaj na raspoloženje kako odraslih tako i djece ostvarila unatrag nekoliko mjeseci epidemiološka situacija uzrokovana pandemijom COVID-19 virusa . Prirodno su se javljale brojne neugodne emocije poput straha, tuge, ljutnje, frustracije, doživljaj bespomoćnosti i nesigurnosti, a koje su jako često bile i vrlo intenzivne.
Iako su epidemiološke mjere djelomično oslabile, svakodnevni život postao je “nanovo normalan”, sve doživljeno je, uz brojne individualne okolnosti u svakoj obitelji, na neku djecu i mlade ostavilo trag stoga se još uvijek se suočavaju s brojnim “teškim” neugodnim emocijama. Prema recentnim svjetskim istraživanjima i statistikama djeca i mladi uslijed ovih okolnosti, a koje su predstavljale (i još uvijek predstavljaju) prijetnju u psihološkom i zdravstvenom smislu, narušenog su mentalnog zdravlja te pokazuju povišene znakove anksioznosti i depresivnosti.
Ako primijetite da našim učenicima treba mala pomoć u prevladavanju straha za pomoć preporučujemo Vam radnu bilježnicu Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, autorice prim. dr. sc. Vlatke Boričević Maršanić i Ane Raguž.
U ovoj radnoj bilježnici roditelji, djeca, mladi, stručnjaci na 50 stranica mogu pronaći odgovore o tome što je zapravo depresija, što je razlikuje od tužnog i turobnog raspoloženja, koji su znakovi koji ukazuju da netko pati od depresije, kako izgleda dječja depresija, a potom ih ukorak po korak poučava kako se s njom suočiti.
Radna bilježnica nastala je odabirom edukacijskih materijala i aktivnosti prema principima kognitivno -bihevioralne terapije za depresiju za koju postoje snažni dokazi o učinkovitosti. Svi materijali i aktivnosti prilagođene su za djecu i adolescente kako bi ih mogli primjenjivati sami. Dakako, pomoć odraslih je uvijek dobrodošla, bilo roditelja ili neke druge odrasle osobe.
Radnu bilježnicu možete besplatno preuzeti u PDF formatu na linku ovdje: Sva lica dječje depresije i kako je prevladati? (PDF)
Istraživanja pokazuju da čitanje iz užitka vodi do uspjeha u školi, na radnome mjestu i u životu. To također pomaže učenicima suosjećati sa svojim vršnjacima i smanjiti razinu stresa. Nažalost, kako djeca odrastaju, tako manje čitaju, stoga je uloga obitelji i škole vratiti djecu čitanju.
Kroz ljeto odmorite od računala, posjetite knjižnicu u Ivancu i/ili Lepoglavi i posudite (ne lektiru!), nego neki zanimljivi naslov koji vam nudimo.
Za mlađe čitatelje:
Sven Nordqvist - serijal "Pettson i Findus"
Julia Donaldson - "Prutimir"
Dubravka Kolanović – "Čarolija zagrljaja“
Roman Simić – "Jura i kuckalo protiv dosade“
Davorka Premec - "Vera među knjigama"
Benjamin Renner - "Veliki zli lisac"
Sanja Polak – "Mali Jan ima plan"